Jak działa filtr ssawny do układów hydraulicznych?


W układach hydraulicznych typu pompa, siłownik celem zapewnienia długiej żywotności układu i poprawności ich pracy stosowane są różnego rodzaju filtry hydrauliczne. Jakie są rodzaje filtrów i jakie znaczenie w ich budowie ma filtr ssawny?

Budowa układów hydraulicznych

Choć układy hydrauliczne stosowane są w różnego rodzaju pojazdach mechanicznych i urządzeniach, ich budowa w 90% opiera się na tej samej zasadzie. Układ ten tworzy specjalny zbiornik z cieczą hydrauliczną, pompa hydrauliczna, filtry, rozdzielacze i zawory siłowniki i silniki hydrauliczne. Biorąc pod uwagę filtry, stosowane są w nich: filtry ssawne, niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe. Ich zakres filtracji zależy od wymagań dotyczących czystości konkretnych podzespołów w urządzeniu, w którym je zastosowano, zanieczyszczenia otoczenia, obciążenia roboczego, łatwości obsługi podzespołów i części zamiennych, oraz ciśnienia roboczego w układzie.

Jak działają filtry ssawne w układzie hydraulicznym?

Filtry ssawne pełnią głównie funkcję oczyszczania oleju z zanieczyszczonych cząstek, które obniżają jakość cieczy, powodują szybsze niszczenie sprzętów. Filtry te znajdują się zwykle na linii ssawnej między pompą a zbiornikiem oleju. Aby cały układ działał niezawodnie, poszczególne elementy muszą być ze sobą kompatybilne i współpracować na całej długości.

Biorąc pod uwagę zróżnicowaną wielkość układów hydraulicznych, najczęściej stosowane są modele o parametrach przepływu wynoszących od 12 do 500 l/min, a także filtracji nominalnej równej 90 do 125 μm. Wybór konkretnego produktu uzależniony jest od rozmiarów instalacji i oczekiwanej wydajności układu. Wyróżnić można filtry ssawne z zaworem, bez zaworu. Te pierwszego typu, wyposażone są we wkład wykonany z siatki metalowej, różna średnica złączy ułatwia precyzyjne dopasowanie do konkretnego urządzenia. Filtry bez zaworu oferują wysoką wydajność i niezawodność pracy w szerokim zakresie temperatur, od około -25°C do nawet +110°C.

Wróć do bloga