Jaki wybrać zawór bezpieczeństwa?


Zawory bezpieczeństwa stosowane w hydraulice siłowej nie pozwalają regulować przepływ płynów. Ich rola polega na zabezpieczeniu zbiorników ciśnieniowych przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i działają jedynie w sytuacji awaryjnej. Stosowane w hydraulice zawory mają z reguły budowę grzybkową z regulacją ciśnienia otwarcia poprzez napinanie sprężyny lub działanie ciężaru na dźwigni. Dobrze dopasowane mogą działać bezawaryjnie przez wiele lat.

Czym jest hydrauliczny zawór bezpieczeństwa i jak działa?

Głównym zadaniem hydraulicznych zaworów bezpieczeństwa jest zabezpieczenie zbiornika ciśnieniowego (akumulatora hydraulicznego) przed wzrostem ciśnienia przekraczającym jego wartość obliczeniową. Chronią one ten element przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Zazwyczaj posiadają funkcję regulacji i wyjście, które umożliwiają zamontowanie manometru w celu sprawdzenia ciśnienia wewnątrz instalacji. Dzięki regulacji możliwe jest ustawienie ciśnienia otwarcia i skierowania cieczy roboczej do zbiornika.

Czym kierować się przy wyborze zaworu bezpieczeństwa?

W branży związanej z hydrauliką siłową dostępnych jest wiele rodzajów zaworów bezpieczeństwa. Zawory powinny być wybierane pod kątem parametrów technicznych zabezpieczanych zbiorników ciśnieniowych, takich jak maksymalne ciśnienie dopuszczalne i wielkość przepływu medium roboczego. Pozwala to na działanie zaworu z odpowiednim wyprzedzeniem w przypadku wystąpienia nieprawidłowości i uniknięcie zniszczenia zbiornika ciśnieniowego lub innych elementów armatury. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego zaworu bezpieczeństwa najlepiej powierzyć profesjonalistom. Jeśli szukasz zaworów hydraulicznych na Śląsku, to koniecznie sprawdź asortyment Zakładu Mechanicznego Hydromet, który charakteryzuje się bogatą ofertą i wykwalifikowaną kadrą.

Wróć do bloga