Poznaj rodzaje elektrozaworów


Elektrozawory to niezwykle istotne elementy układów hydraulicznych, które pozwalają na precyzyjne sterowanie przepływem płynu hydraulicznego. Dzięki swojej różnorodności, elektrozawory znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, motoryzacja czy maszyny rolnicze. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej rodzajom elektrozaworów wykorzystywanych w hydraulice siłowej oraz ich zastosowaniom.

Elektrozawory sterujące ciśnieniem

Elektrozawory sterujące ciśnieniem to kluczowe elementy układów hydraulicznych, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia płynu w danym obwodzie. Ich głównym zadaniem jest kontrola ciśnienia roboczego oraz zabezpieczanie układu przed przeciążeniem. W hydraulice siłowej stosuje się kilka rodzajów elektrozaworów sterujących ciśnieniem, takich jak zawory redukcyjne, przelewowe czy sekwencyjne. Zawory redukcyjne ograniczają ciśnienie w obwodzie, podczas gdy zawory przelewowe odprowadzają nadmiar płynu do zbiornika, gdy ciśnienie przekroczy wartość zadaną. Z kolei zawory sekwencyjne pozwalają na realizację kolejnych faz pracy maszyny, gdy osiągnięte zostanie odpowiednie ciśnienie.

Elektrozawory kierunkowe i proporcjonalne

Elektrozawory kierunkowe to kolejna grupa urządzeń stosowanych w hydraulice siłowej, które umożliwiają sterowanie kierunkiem przepływu płynu hydraulicznego w układzie. Dzięki nim możliwe jest zmienianie kierunku ruchu siłowników czy prędkości obrotowej silników hydraulicznych. Wyróżnia się tu elektrozawory 2-, 3-, 4-, czy nawet 5-drogowe, które różnią się liczbą wejść i wyjść oraz sposobem działania. Elektrozawory proporcjonalne natomiast pozwalają na płynną regulację parametrów pracy układu hydraulicznego, takich jak ciśnienie czy przepływ płynu. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne sterowanie maszynami oraz dostosowanie ich pracy do aktualnych potrzeb.

Wróć do bloga