Czym są i jak działają siłowniki hydrauliczne?


Układy hydrauliczne są stosowane obecnie w niemal każdej branży w wielu urządzeniach i maszynach: przemysłowych, rolniczych i budowlanych. Są podstawą pozyskiwania energii z cieczy, a dzięki swojej prostocie mają wielu fanów i są chętnie wybieraną opcją. Jednym z elementów układu są siłowniki hydrauliczne. Jakie jest ich zadanie? Jak działają? Na co zwrócić uwagę?

Siłowniki hydrauliczne – co warto o nich wiedzieć?

Siłowniki hydrauliczne, inaczej nazywane cylindrami, są ważną częścią maszyn jak koparka, śmieciarka, a nawet walec czy winda. Są niezbędne do uzyskania mocy potrzebnej do podnoszenia ciężkich przedmiotów lub pracy na dużym obciążeniu. Podstawą ich działania jest ciecz pod ciśnieniem, która napędza łożysko stające się źródłem ruchu w poziomie. Są więc niezbędne wszędzie tam, gdzie chcemy przekształcić ciśnienie płynu w energię mechaniczną, wykorzystując do tego proste prawa fizyki.

Ich siła zależy od powierzchni tłoka i wartości ciśnienia cieszy, która na niego działa, ewentualnego tarcia i warunków, w jakich pracują. Ich popularność spowodowana jest tym, że są bardzo proste w obsłudze, mogą uzyskać ogromną siłę i można ich używać w wielu sytuacjach i maszynach. Poszczególne ich elementy można zregenerować, co znacznie obniża koszt ewentualnych napraw.

Jak działa siłownik hydrauliczny?

Siłownik składa się z tłoka i dławnicy, które chronią przed wyciekiem cieczy, tłoczyska, cylindra, dna i przyłączy. Należy je przytwierdzać od strony stałej i ruchomej. Wyróżnia się dwa najczęściej stosowane typy siłowników: jednostronnego oraz dwustronnego działania. Ruch w jedną stronę wymusza powrót tłoka na pierwotną pozycję i usunięcie płynu, co może być wspomagane na przykład sprężyną lub dodatkowych obciążeniem. W siłownikach dwustronnego działania ciecz robocza przepychana jest z jednej do drugiej komory. Pozwala to na bardziej precyzyjną kontrolę pracy siłownika. Aby działały jak najdłużej, nie powinno się poddawać ich zbyt dużemu obciążeniu. Uniknie się w ten sposób ich awarii oraz przestojów w pracy urządzeń.

Wróć do bloga