Jak działają szybkozłącza suchoodcinające?


Wykonanie sprawnie działającej instalacji wymaga zastosowania rozwiązań trwałych i sprawdzonych, które zapewnią bezawaryjnie działanie instalacji przez długi czas. Jednym z często wykorzystywanych komponentów są szybkozłącza hydrauliczne suchodocinające, umożliwiająca idealne połączenie i rozłączenie przewodów elastycznych.

Czym są szybkozłącza suchoodcinające

Szybkozłącza suchoodcinające, inaczej nazywane bezwyciekowymi, należą do  rodziny szybkozłączy hydraulicznych. Są one tak skonstruowane tak, aby było możliwe uszczelnienie ślizgowe. Dlatego też, produkty te są wyposażone w tuleje łączące, które uniemożliwiają wyciekanie płynów z instalacji oraz przedostawanie się powietrza do jej wnętrza. Szybkozłącza hydrauliczne są łatwe i szybkie w montażu. Dzięki swojej konstrukcji można jest zamontować nie zakłócając jednocześnie przepływu płynów w urządzeniu.

Zasada działania szybkozłącza suchoodcinającego

Montaż szybkozłączy suchoodcinających należy rozpocząć od nasunięcia gniazda na część zbiornikową, a następnie obrócić je w prawo, dzięki czemu dojdzie do zamknięcia zaworów tłokowych. Przesunięcie wężowej części szybkozłącza o kolejne kilkanaście stopni w prawo sprawi, że przewód będzie otwarty, a ciecz lub inne medium będzie mogło swobodnie przepływać. W przypadku przekręcenia części wężowej w lewo sprawi, że przepływ zostanie zamknięty.

Zalety zastosowania szybkozłącza

Szybkozłącza suchoodcinające ze względu na swoją nieskomplikowaną budowę i łatwość montażu znalazły zastosowanie w wielu branżach. Szczególnie w miejscach, gdzie niezbędne są niezawodne połączenia umożliwiające swobodny przepływ cieczy w instalacji. Mogą to być maszyny rolnicze i przemysłowe, a także sprzęt wykorzystywany podczas prac budowlanych. Dzięki szybkozłączom nie dochodzi do wycieku płynów, a urządzenia hydrauliczne mogą działać dłużej, a dzięki nieskomplikowanej konstrukcji mogą być poddawane działaniu wysokiego ciśnienia.

Wróć do bloga