Jak wygląda naprawa pomp hydraulicznych?


Pompy hydrauliczne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zależy nam na użyciu ciśnienia i ruchu płynów. Systemy takie sprawdzają się niemal w każdej branży, pracują na pompach o różnych parametrach: wielkości, ciśnieniu i typie. Jednak jak każdy układ wymagają od czasu do czasu naprawy. Niezbędne może być usunięcie drobnej usterki, a czasami konieczna jest pełna regeneracja. Jakie awarie zdarzają się najczęściej i jak je usunąć?

Pompa hydrauliczna – podstawa działania ciężkich maszyn

Dostępne na rynku modele pomp hydraulicznych wykorzystują różne rozwiązania technologiczne, dlatego do ich naprawy przydają się szeroka wiedza i doświadczenie. Zasilają one maszyny i urządzenia, operując olejem pod dużym ciśnieniem, powinny więc być sprawne i działać tak, aby pozyskiwana energia mechaniczna napędzała silniki o różnej mocy. Pompy zębate, wielotłoczkowe, łopatkowe czy śrubowe wymagają regularnego serwisu oraz właściwych wysokiej jakości części zamiennych.

Pompy hydrauliczne montowane są między innymi w maszynach rolniczych oraz budowlanych, narażone są więc na duże obciążenia i intensywną eksploatację. Nieumiejętna naprawa układu może wpłynąć na pracę całego urządzenia i narazić na jeszcze większe koszty. Pierwsze symptomy, że z maszyną dzieje się coś niedobrego powinny skłonić do wizyty w serwisie.

Awarie pomp hydraulicznych – przyczyny i usuwanie

Nieprawidłowe działanie maszyny: nierówna praca, słabsza moc, zatrzymywanie to pierwszy sygnał, że pompa jest niesprawna. Przyczyną awarii może być problem z uszczelnieniem i wycieki, zużycie lub uszkodzenie części: głowic cylindrów, łożysk, węży. Naprawa rozpoczyna się od wyjęcia i rozkręcenia pompy oraz sprawdzenia jak wyglądają jej poszczególne elementy. Regeneracja związana jest z wyczyszczeniem wszystkich części, usunięciem uszkodzonych lub popękanych, zamontowaniem nowych i przetestowaniem, jak działa maszyna. Jeśli dana część nie nadaje się do naprawy lub wymiany, konieczny jest zakup nowej pompy. Naprawa jest więc sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji maszyn.

Wróć do bloga