Jak zbudowane są agregaty hydrauliczne?


Agregat hydrauliczny to urządzenie zamieniające energię mechaniczną silnika napędowego w energię hydrauliczną generowaną przez pompę, czyli strumień cieczy hydraulicznej o określonej wydajności i ciśnieniu. Źródłem energii mechanicznej może być najczęściej silnik elektryczny, spalinowy lub pneumatyczny.

Silniki elektryczne stosuje się do napędu agregatów eksploatowanych w zamkniętych pomieszczeniach, a więc stosowanych w liniach technologicznych, obrabiarkach i innych maszynach roboczych. W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem stosuje się agregaty napędzane specjalnymi wersjami silników elektrycznych w wykonaniach przeciwwybuchowych lub silnikami pneumatycznymi. Agregaty z silnikami spalinowymi znajdują zastosowanie głównie w maszynach mobilnych takich jak maszyny budowlane (dźwigi, koparki, spychacze), maszyny drogowe (walce, przesiewacze, frezarki do asfaltu).

Poszczególne modele agregatów hydraulicznych mogą różnić się od siebie następującymi parametrami:

  • rodzajem stosowanego medium roboczego
  • ciśnieniem roboczym
  • wydajnością strumienia cieczy roboczej
  • mocą napędu mechanicznego
  • rodzajem sterowania zaworami
  • wielkością zbiornika cieczy roboczej

Agregaty hydrauliczne zbudowane są z pompy hydraulicznej połączonej z odpowiednią jednostką napędową, gdzie wałek jednostki napędowej poprzez sprzęgło podatne obraca wałkiem pompy hydraulicznej. Pompa czerpie ciecz hydrauliczną ze zbiornika o wielkości dopasowanej do wydajności pompy i tłoczy go do układu hydraulicznego. Układ hydrauliczny to zespół zaworów o funkcjach dostosowanych do wymagań mechaniki maszyny połączony z elementami wykonawczymi takimi jak siłowniki liniowe lub silniki hydrauliczne obrotowe. Dodatkowym wyposażeniem agregatów hydraulicznych są filtry oleju, filtry powietrza, aparatura kontrolno-pomiarowa itp.

Zastosowanie agregatów hydraulicznych

Agregaty hydrauliczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie należy wprawiać w ruch elementy mechaniczne maszyn z dużymi siłami lub momentami i pełną kontrolą nad szybkością i precyzją tych ruchów.

Wróć do bloga