Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?


Siłowniki hydrauliczne to ważny element napędów wielu maszyn stosowanych na co dzień w rolnictwie, przemyśle czy budownictwie. Obniżając koszty ich eksploatacji w przypadku problemów z tą akurat częścią, warto rozważyć regenerację siłownika. Jest to alternatywa dla jego wymiany, która pozwala przedłużyć czas ich użytkowania, jeśli usterka jest nieduża i nie wymaga całkowitej wymiany części.

Regeneracja siłowników hydraulicznych – kiedy jest potrzebna?

Siłowniki hydrauliczne wykorzystując ciśnienie płynu, najczęściej oleju, wywołują ruch tłoczyska, co umożliwia na przykład podnoszenie czy przenoszenie cięższych obiektów. Ze względu na prostotę użytkowania, montażu i naprawy, używane są w wielu maszynach i urządzeniach, ale jak każdy element, czasami sprawiają problemy i ulegają uszkodzeniu.

Wyspecjalizowane firmy oferują regenerację siłowników jako alternatywę ich wymiany, co znacznie obniża koszt naprawy układu. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie doszło do zużycia czy uszkodzenia części uniemożliwiających jej naprawę oraz zależy nam na przywróceniu ich do stanu sprzed awarii w krótkim czasie. Najwięcej problemów występuje ze szczelnością cylindra, a zbyt duże obciążenie może wywołać awarie tłoków. Zanieczyszczony płyn może z kolei spowodować uszkodzenie tłoczyska.

Jak wygląda regeneracja siłownika?

Przebieg regeneracji zależy od rodzaju usterki, ale w większości przypadków rozpoczyna się tak samo. W pierwszej kolejności siłownik należy wymontować z maszyny i rozkręcić na części pierwsze. Specjalista dokonuje przeglądu poszczególnych elementów, aby znaleźć miejsce i powód awarii. Wszystkie są czyszczone i ponownie pokrywane smarem, aby zagwarantować ich sprawne działanie. Uszkodzona część jest wymieniana, poprawiane jest uszczelnienie cylindra. Jeśli przyczyną niesprawnego działania siłownika jest płyn, należy go przefiltrować lub wymienić. Po złożeniu układu sprawdza się jego działanie po dokonanych naprawach, aby mieć pewność, że dobrze zdiagnozowano przyczynę problemów z pracą maszyny.

Wróć do bloga